The Life of Somerville 734

 Rwa kulszowa - możesz dowiedzieć się więcej.Nie ma tygodnia, by do gabinetu nie wszedł pacjent trzymający się za plecy i narzekający, że ma ból kręgosłupa a wszystkiemu winna jest rwa kulszowa. Kiedy pytam skąd wie, że to właśnie rwa kulszowa na ogół słyszę:
- bo boli mnie od kręgosłupa do nogi,
- bo kolega miał tak samo i miał rwe,
-bo już tak miałem kiedyś i to była rwa,
- bo lekarz powiedział, że to rwa.
Dostrzegam w tym miejscu gigantyczny kłopot bo nie każdy ból podążający od kręgosłupa, przez pośladek do nogi to rwa. Ażeby zdiagnozować rwę i wykluczyć inne czynniki trzeba zrobić szereg testów i przeprowadzić porządny wywiad. Pięcio-minutowa wizyta polegająca jedynie na wskazaniu gdzie boli nie ma tutaj nawet najmniejszej wartości diagnostycznej.
Co to jest rwa kulszowa ?
Z kręgosłupa, na poziomie pomiędzy czwartym i piątym kręgiem lędźwiowym, oraz między piątym kręgiem lędźwiowym i pierwszym krzyżowym wychodzą korzenie nerwowe. Jednoczą się one tworząc nerw kulszowy - największy nerw w ciele człowieka. Ucisk na te korzenie, oraz na nerw kulszowy i symptomy które temu asystują to naturalnie rwa kulszowa.
Skąd pojawia się rwa kulszowa ?
Korzenie nerwowe wychodzące z kręgosłupa mają szansę zostawać uciśnięte przez uwypuklający się krążek międzykręgowy (dysk). Stąd osoby które posiadają ból kręgosłupa i wykonały rezonans na którym wyszły przepukliny są pewne, że to w istocie przyczyna ich problemu. Struktury te mogą być dodatkowo uciśnięte poprzez niewłaściwe ułożenie kręgów, a na wysokości pośladka nerw kulszowy może być uciskany też poprzez mięsień gruszkowaty.
Objawy pseudokorzeniowe.
Czasami jednak zdarza się, że mamy symptomy pokrewne do tych jakie to znamy z ucisku na nerw ale nim nie są. https://www.openlearning.com/u/rehabilitacja-sanok29/blog/BlStawwCzyToRzsPrzydatnecza/ takowej kwestii dochodzi jeśli struktury w rejonie nerwu kulszowego (więzadła, mięśnie, stawy) wykazują patologię i udają rwę kulszową.
Do takowej sytuacji może dojść w razie:
-nieprawidłowego ustawienia kości krzyżowej- skłonność do kręgozmyków.
- nieprawidłowego napięcia więzadeł stawu krzyżowo-biodrowych,
-zbyt znacznego napięcia mięśni w rejonie pośladka - na przykład mięsień gruszkowaty,
- zbyt mocno napinające się więzadła rejonie biodra.
Dlaczego ocena będzie tak niesłychanie ważna ?
Po pierwsze różnicowanie skąd pochodzi Twój ból istnieje kluczowe w procesie leczenia. http://b3.zcubes.com/v.aspx?mid=2316800 się ukierunkować odpowiednie działania na konkretne struktury w danym celu. Na przykład w przypadku nazbyt napiętych więzadeł damy radę zastosować masaż poprzeczny, igłowanie, oraz taping w celem rozluźnienia więzadła i zredukowania bólu. Robienie nieukierunkowanych terapii stylu prądy TENS na odcinek LS jest działaniem po omacku, dlatego nieraz zadziała, a czasem nie.
Po drugie, precyzyjna diagnostyka będzie w stanie Cię ustrzec przed niepotrzebną operacją. Jeśli bowiem będziesz miał ból pseudokorzeniowy wywodzący się z napinającego się mięśnia, ale w badaniu okaże się, że masz też małe przepukliny w odcinku LS możesz zostać skierowany na operację. Nieszczęśliwie, taka operacja nie będzie skuteczne, dlatego że nie zlikwiduje przyczyny bólu.
Co robić ?
Etap diagnostyczny, innymi słowy po prostu badanie jest nadrzędne w Twoim leczeniu i musi obejmować:
Zrobienie skrupulatnego wywiadu w którym dowiemy się o Twoich starszych urazach, testowanie palpacyjne (macanie) bolesnych struktur aby zdefiniować co dokładnie boli. Przetestowanie ruchomości kręgosłupa oraz kończyn dolnych aby ustalić czy ruch w stawach jest właściwy. http://rehabilitacjasanok21.bravesites.com/entries/general/%EF%BB%BFzwyrodnienia-kr%C4%99gos%C5%82upa---u%C5%BCyteczny-link napięciowe nerwu, żeby stwierdzić, czy jest zbyt mocno napięty. Testy mięśniowe w zamiarze znalezienia za bardzo napiętych mięśni, które mają prawo skutkować ból. Świetne rozwiązanie jest wówczas, wówczas gdy podobne badanie zdołamy przyrównać z obrazem rezonansu magnetycznego, usg, lub RTG.
Dopiero wtenczas jestem w stanie zaproponować specyficznie dobraną rehabilitację, jaką trzeba konsekwentnie stosować, a jeżeli po pewnym momencie okaże się, że jest nie skuteczna- dopiero w takim przypadku myśleć o zabiegu.