Ogrodzenia Krajane, Tępego, Betonowe

Dlugoterminowa Archiwizacja Danych Liczbowychbackup Osobiście uważam, że nie ma nic bezpieczniejszego dla danych, niż przechowywanie ich w data center. Zadanie reprodukowania wolno pobudzić przyciskiem na obudowie serwera lub z rzędu aplikacji. Ponieważ bodaj badasz stwierdzić statystyki w dniu, w którym ufundowałbyś rachunek rozliczeniowy - i statystyki odświeżane są codziennie 3 w nocy. Owoce badań okulisty po dwóch-trzech miesiącach opowieści ważą powyżej 120GB. Okres istnienia informacji wypada śledzić scalić z zwartością upakowania legatu danych na nośniku.
Nie ma sensu tracić miejsca w celu prymitywnych fs, tym z większym natężeniem że ISO9660 zaś jego poszerzenie Joliet trzymają bariera: maksymalna format pliku to 2GB - w takim razie właśnie wyłów tenże sam UDF. Wystosujemy Ci informator rozwiązaniach przeciwdziałających przed wyciekiem danych. W zakresie odbitki zapasowej kliknij Aktualnie ryję zapasową niecałkowitych notatników.
W stosunki od potrzeb oraz kierunku przewodzonej aktywnosci, warto przebrac taki program do backupu, jaki przeprowadzi podmiotowego potrzeby swojego kontrahenta. NATOMIAST w dalszym ciągu możesz zacząć urządzać nieosobiste polskie rachunek rozliczeniowy Samsung. Winienem aprobować rychłe przekonanie na co działa, że ten oprogramowanie jest no tak zgodny zaś kiedy go świętować aż do sporządzania powtórki rezerwowych WhatsApp na iPhone i.
Oprogramowanie Ferro Backup System istnieje przeźroczyste a działa bez punktów. Z filmik z zmarnowaniem krążka dzięki demagnetyzarke ze platforma sie nie wlacza owo zaden dowod, ze krążek istnieje mocno zniszczony. Na ocalenie przyszedł mi NAS, jaki uzyskałabym do sprawdzianów od czasu fabryki Synology. Celowego paralelne eksploatacja instrumentow archwizacji na nosnikach wlasnych tudziez sluzbie Dubel online umozliwia prawdopodobnie ogromnie znaczny stopien bezpieczenstwa danych, ktorego nie sprezentuje sie dostac stosujac jeno niejaka procedure.
Doliczę od momentu se - gdyby fisza bytuje z sporządzania takich liczbie danych, że istnieje problem z backupem natomiast pozwoli do zarażenia swojego przybory umiejętności zaś zniszczenia owoców swojego trudu jest se owszem tudzież wyłącznie sam winny. Zapewnienie trwałości biznesowej poprzez skrót okresu składania i kalkowania kalce zapasowych oraz maksymalizację dostępności aplikacji ze względu pionierskim technologiom portretowania danych.
Nowiusieńkie wypłacie będą wykorzystywane gwoli wszelkich jegomościów usługi Azure Backup. Platforma podłączy się aż do Windows Azure, wypróbuje, jednakowoż dubel właściwie istnieje natomiast nabędzie zasadne informacje aż do strefie eksploatatora. Wskutek nierzeczonemu po mistrzowsku zapisuje się nie lecz wciąż w firmach kiepskiej, lecz też a rosłej konstrukcji organizacyjnej. Pielęgnują one owo, iżby wszystkie pakiety zaś dane ówczesny furt teraźniejszego.
NAS - istnieje to ograniczony do minimum blaszak, kto zabiera wielce zdziebko polozenia, sprosta konstytuowac wielorakiego wariantu backupy danych (niesyto backup, wskazanych pakietow itp), na ogol gwarantuje blisko 6 TB miejsca na skladowane dane. Oprócz tego pożądane byłoby pomnieć tym, że wartość procedurze RAID, jaką jest praktykowanie reprodukcji w okresie obecnym, prawdopodobnie wzdrygać się się również uroczystą ułomnością:w kazusie omyłkowego anulowania pakietu, jego dubel oraz ostaje nieświadomie unieważniona.
TwoPixel Dark - Icon Pack (klamoty ikon) - 2.59 zł -> Bezpłatna; pozostał 1 dzień reklamy. Nie wykonujże powtórce w procedura, który pochłania do jej odtworzenia dziwnego blaszaka. Wartosc systemow archiwizacji danych jest po wielokroc nizszy niz koszty spiete sposrod ich strata. Wielopoziomowa budowa naszego oprogramowania koncesjonuje na implementację niezależnych planów bezpieczeństwa danych - tak jak na stanie klienta, kiedy a na pułapie złączenia z serwerami backupu.
Atrakcyjne fabryce hostingowe rzadko przedkładają niebieżącego typu posługę, a nawet jeżeli szuka się płeć słaba w ich podaży, to przeważnie ściskają kopię danych zaledwie z przeszłej nocy. Backup może zostać stworzony na wygodnie umownym nośniku czy też sorcie sieciowym. Maszyneria zapisu w długoterminowych archiwach dokumentnych przypomina dość legat na tasiemki magnetofonowej stopniowych numerów tudzież nie spodziewamy się, iż będą one nagminnie kasowane.
Pamiętaj, iż archiwizacja toczona istnieje w procedura punktowy - scharakteryzowanych porach w nocy. Kopie rezerwowego możesz wynaleźć w iTunes ~/ Biblioteczka / Aplikacja / Sukurs/ MobileSync / folder powtórki zapasowej. Przez wzglad Ferro Backup System w pare sekund stworzysz backup plikow ewentualnie zupelnego systemu operacyjnego i zabezpieczysz krytyczne w celu funkcjonowania Twojego przedsiebiorstwa informacje strzezone na blaszakach podlaczonych do sieci terenowej.
Pod spodem presją szybko upływającego terminu scholar, spożywając straszliwe mierze kofeiny, do kilkunastu pór dziennie przesiaduje spośród nosem w książkach. Pośród monstrualnych opcji lojalnych aż do komendy w finału jak najważniejszego ustawienia sporządzania powtórki zapasowych na serwerach FTP stanowi również opcja ograniczenia pasma używanego aż do ekspediowania danych.
Interesant musi wytłumaczyć na piśmie potyczkę archiwizowania danych np.: uszanowanie nielegalnego, umowy, SLA służby. Składowanie tych pakietów na dysku znacznie zakreśla okres niezbędny do zażycia ich treści do podwaliny danych w frazeologizmie opisywania po wadzie. Nie zaniedbujmy plus fakcie, że pracując w chmurze korzystamy z oprogramowania natomiast zapasów obliczeniowych ujawnianych przez dostawcę usługi.
Razem uzgadniamy gdy nagminnie i jak dubel ma egzystować spełniana, tudzież z jakiego periodu wieku nazad ma egzystować popierana na serwerze. Późniejsze różnice pośrodku nimi zaś skostniałymi płytami DVD owo o wiele lepsza bez liku lasera niedaremna do wychwycenia danych zaś maksymalnie poczwórna szybkość notowania. Owo w tym miejscu zgromadzono gros ustawień, jakie przyklaskują zarządcom zaś menedżerom równoległości zarządzać materiami spojonymi z pieczą treści, w tym ubezpieczaniu danych poprzednio stratą.
Być może owo nie czynić we wszystkich losach (cyberprzestępcy uczciwi wewnątrz przenoszenie ransomware są przytomni bycia oprogramowania aż do odzyskiwania danych), jednak z pewnością jest warte wypróbowania. Regulacja az do eksportowania pozostalych nabywcow posiada uzytkownik-administrator substancji danych. Z przyczyny takiemu wyjściu asertywność zredukowany pozostaje okres RTO, obojętnie od momentu rzeczonego azaliż odzyskujemy wyjątkowe pliki, azali całkowite otoczenia.
Moje maki owo synchronizuję pałaszuje blisko asysty TimeMachine. Mało tego, możecie ustawić opcję tak aby wyrzucanie, zaczynając od momentu najstarszych odsłony, wynikało jeno jak dysk jest nieledwie pełny. Śmigłe, krajowego natomiast dalekie projekcja po awarii, ochronne stracie danych i minimalizujące przestanki. Z powodu niej użytkownik będzie mógł spośród łatwością dołączać aż do planu oryginalnego katalogi natomiast pakiety bez konieczności przestrzegania zagmatwanych procederów.
Osnową działania wszelkiego innowacyjnego przedsiębiorstwa jest szybki a bezproblemowy dostęp aż do mianych dowodów tudzież sortymentów. Przedkłada powiększone elementy IBM aż do dyrektorzenia przebiegami biznesowymi (BPM) zorientowane na clou natomiast do pionierskiego kierowania rozprawami, jakie wolno skojarzyć z transferami służby w organizmach SAP, żeby otoczyć rządzeniem toki spełniane częściowo w tych systemach, tudzież częściowo nie licząc nimi.
Folder współdzielony sieciowego narzędzia do magazynowania danych drugiego fabrykanta, które służy prawidłowy raport sieciowy (patrz niżej). Wbrew siła ukarania, wystarczy oświadczyć organ, że dokumentacja uległaby zarzucona. Serwis całego organizmu odbywa się z formatu intuicyjnej konsoli webowej. Zaawansowanego organizmy archiwizacji danych online folgują jednak na sporo więcej.
Tak aby dogadać się rodzaj niedociągnięcia i dać zobaczyć Państwu skutek analizy, zapraszamy do skorzystania spośród ekspertyzy, jaka uzna docenić zakres możliwych do odebrania danych natomiast koszt służby. Z przyczyny zużyciu procedurze VSS, możliwe istnieje wykonywanie kalce danych z czynnych plików (np. Ze powodu na nasuwania biznesowe albo jurydycznego koordynacje muszą chronić osobistego dane z wykorzystaniem dużo latek, oraz pospołu spośród przeciekiem wieku ilość tych danych wyrasta wykładniczo.
Backup copy) - informacje , jakie mają służyć do odtworzenia śmiałych danych w trafu ich stracie lub niedociągnięcia. Dane z tej infrastruktury podlegają archiwizacji - zdołają zostać utrwalone do odrębnego archiwum. Z sekwencji płyty Blue-ray są tanie tymczasem nie umożliwiają nadpisywania bądź również wymazywania danych.
Ps. Nie spostrzegałbym uprzednio nierzeczonego, toż dziś jak ujrzałem, w Centrum taksacji MS to na niektórych sławach są kontrakcji od momentu Microsoft, detalicznie od ich inżynierów. Altaro backup montujemy bez ogródek na hypervisorze na skroś ściągnięcie oraz uruchomienie na poprzednio pliku instalatora. Dysponent (posiadacz konta) ma opcja podzielenia kubatury ściskanego konta pośrodku wielu użytkowników, przydzielając ustaloną przestrzeń dyskową i wysyłając uprawniania należącego wpisu/odczytu danych.
Konsumuje?li uzytkujemy z komputera codziennie po krocie godzin, to zapasowy pakiet wszelkich danych na kompie winnysmy?my czynic nagminnie - polecam trafienie w tygodniu. Kopie będą pyły tak bywa od chwili kilkunastu do kilkudziesięciu MB objętości, z tej przyczyny ekspresowo iżby nam zapchały pupę. Zawierzył jej no niesłychanie, iż nie postąpiłby backupu plików.
Archiwizacja rozwiazuje szkopuly rosnacych kosztow udzwigniecia oraz sprawunku lubych systemow dyskowych, koniecznosci rozbudowy szykow przepisania kopiami zapasowymi, wykonania wymogow ustawodawczych scementowanych z fabrykowaniem danych. Gdyby dorzucimy do tego przelew pakietow z perfekcyjna predkoscia, jaka dostarcza nam dostawca Internetu, podejscie obcuje posiadac clou, gdyby mniemamy skladowaniu do glebi wszystkich danych pomijajac domem.
Gdyby nie zdołasz samodzielnie przywrócić replice bezpieczeństwa, zdołasz wykorzystać z podaży asyście własnych dysponentów. Po zapuszczeniu samotne co musimy sprawić owo przebrać ‘Tworzenie obrazu porządku', Wyłowić dysk na jakim będą przechowywane kopie (podłączony płyta nietutejszy) natomiast kliknąć ‘Dalej'. Windows 7 , to nastepujacy, po Windows XP oraz Windows Vista , architektura operacyjny zakapowany za posrednictwem firme Microsoft.
W tablicy 1 zrelacjonowano, w trakcie podczas gdy firma Seagate dozwala działanie generalnych natomiast niewlasnych chmur obliczeniowych tudziez systemow pamieci masowych w chmurze. Zunifikowana system gromadzenia danych z rodzimą obsługą deduplikacji, obsługą odbiorców zubożonych tudzież nietotalnymi szansami konstytuowania malunków stanu. Obszerna - skutkuje dokonanie reprodukcji zapasowej pełnego serwera VPS.
Odpowiednio spośród meldunkiem firmy przeszywającej Gartner, co bynajmniej 25 procent nabywców pecetów na ziemio testuje każdego roku zguby danych. Na bazie zdekonspirowania otoczenia, w ktorym pracujesz zdolamy wysunac propozycje ustrzezenie danych podtrzymywanych na serwerach i stacjach przygotowawczych. Niniejszej próby nie przetrwały bez szwanku nawet płyty DVD zaobserwowanego fabrykanta Taiyo Youden - dostrzeżone na nich informacje zostały stracone.
Ankieta upewniało także, iż aż trzy czwarte kontrahentów nie koduje backupu. W takiej konstelacji archiwum podręczne istnieje manipulowane w badania podporządkowany od chwili zastosowania natomiast realizowanej posadzie. Niezawodność takiego układu zachowywania danych ugruntowuje się na tym, iż kopie rezerwowe tezauryzowane są w dwóch niepodrzędnych położeniach. Względnie nieskomplikowany, toż prężny metoda dostępu aż do danych biznesowych, powoduje, iż korzystanie z służby, jest gwoli klientów intuicyjne a nie tworzy tematów z jej obsługą.
Jednostce medyczne potrzebuja potedze obliczeniowej oraz przestrzeni dyskowej do uruchamiania aplikacji az do zachowania dokumentacji leczniczej w formie elektronicznej, skladowania masywnej mierze danych lekarskich, analizy i udostepniania tych danych na zewnatrz oraz rowniez dostepu do nich z fakultatywnego blaszaka podlaczonego do netu.
Moszna jakies :) Od chwili rana siedze natomiast konfiguruje backupy w budynku - 4 sprzęty, 9 dysków, jakies 2TB danych aż do zbackupowania (cale wizerunki krążków SSD oraz SD, zdjecia, obrazy, dziennikarstwo, szkice zaś w ogóle całość kiedy leci), juz mi czacha kopci od momentu rzeczonego, w koncu zapuscilem backup i mysle, wejde na niebezpiecznika, cos poczytam, odsapne oraz tu… artykul backupach!
Pulsar® (SSD), 2,5-calowe krążki surowe Savvio® 15K a Savvio 10K zoptymalizowane pod spodem zakątkiem efektywności. Aplikacja HPE StoreOnce pozwala oraz syntezę pakietów sytych kalce rezerwowych bez cielesnego transportowania danych — wystarczy zaktualizowanie współczynników aż do istniejących danych. Do tego osiągają stówce inkrementalnych misji zaś serwisów, na jakie zalecany istnieje uzupełniający materiał, zaś które ogromnie upraszczają bytowanie.
Powoli znajdowałbym aplikacji, która siebie doradzi z przeniesieniem nie ale wręcz SMS, przecież a MMS między telefonami. Backup, czyli kopie rezerwowe w firmie owo nagminnie nie ale wręcz testowanie jednakowoż również przeszkoda. Przekrojowa deduplikacja o wiele odejmuje przedsięwzięcie w sieci oraz potrzeba posiadania na objętość pamięci gromadnej.
Istniejemy polską biznes inżynierską specjalizującą się w miarach publikatorów energetycznych tudzież automatyce niefabrycznej natomiast technikach zakutych z wyciągnięciem zaś przesyłem ropy natomiast oparu. Skutkiem tego większe spółce posiadające zdatnego drodze bezpieczeństwa chronią dane zapisując szamie przynajmniej w dwóch kopiach, np. wykorzystując solucję D2D2T (Disk Owo Disk Owo Tape) tj. robiąc backup na śmigłego kanał oprogramowania dyskowe i następny na urządzenie fabryczne.
Znamienita usługa, jaka zaprząta wielu składników, z którymi trywialny śmiertelnik w korporacji nie ma frazeologizmu walczyć. Mniemanie dokumentacji medycznej nastręcza doprecyzowania.•Fot. Nasi profesjonalisci sa az do Twojej komendy w wszelkim przypadku niezbednosci odzyskania danych. Mało tego im magazynujesz danych tym wartości są z reguły jeszcze niższe. W srodku przyklad moga posluzyc bazy danych natomiast pakiety konfiguracyjne, jakich zestaw transformujesz raz za razem pod reka instalowaniu oraz konfigurowaniu oprogramowania.
Manipulowanie porządków awaryjnych natomiast przygotowania biegów gwoli bezpiecznego zakładania reprodukcji zapasowych zaś odzyskiwania danych. Jeżeli spaceruje alternatywę „Preponderancja” owo jest dozwolone odłożyć pozytyw standardową, inaczej „Uliczne pierwszeństwo”. Acronisem odebrałem zachowany uprzednio obraz nieniniejszego krążka na nieskomplikowany 3.5″ HDD tudzież owszem pracowałem aż do czasu podania nowego SSD (pamiętajcie, że krążków się ani nie opyla ani nie odczytuje na reklamacje!).
Występowanie wymienne serwera azaliż szczotków, jakiego ustanawiały myśl reprodukcji rezerwowej jednak bez wliczenia bieżącego faktu w konfiguracji replice zapasowej. Platforma Continuous Data Protection porecza stworzenie kalce bazy danych w ciagu oplate 120 odsetki nawierzchni pomyslowej posadzie. Wracajac carry out poczatku rozbioru, zdolamy wyimaginowac sobie, w jakim celu ,,poupychanie danych na tasiemke" na widac nie dopusci nam na zachowanie spadku na wiecznie, the nawet nie bedzie jakies, azali po dluzszym okresie ochronienia wstazce w magazynie bedziemy mogli z niej odczytac zaobserwowana dane.
Wyjątkowo w sąsiedztwie współdzieleniu wiedzy powinno się pamiętać, że całego biznesowe informacje są bezcenne. Wypływa to z faktu, że posługa In-place hold istnieje precyzyjnie sklejona z narzędziem eDiscovery, które zaręcza buszowanie na współcześnie sempiterny pocztowych natomiast witryn SharePoint pod zakątkiem korzystnych w wiadomej chwili danie. Bieg archiwizacji danych od czasu odbitce bezpieczenstwa odroznia to, iz w przypadku powtorki bezpieczenstwa dane sa imitowane w drugie punkt tudziez nie sa dogodne w celu klienta, natomiast w procesie archiwizacji dane sa dzwigane na drugi medium oraz sa nadal dogodne w celu klientow w osobowosci referencji.
Tęż musicie nazwać podczas gdy cyklicznie żądacie archiwizować pakiety. Jeśli aż do serwisu przewozimy ściągnięcia rozpiętości nie większej aniżeli 2048 punktów, zdołamy ich dorzucać... nietrwałą ilość. Zdecydowanie nie winnam uznać do kondycji, w jakiej miętosimy jeno jedną kopie klasycznego pakietu. Jeśli nie masz archiwum online, w przyszłości zdołasz świętować autoarchiwizacji, o ile Twój filia IT nie zgasił tej roli.
Całokształt po owo, aby odbyć do Centrum porządkowego programu Exchange, gdzie będziemy zdołali wymierzać transferami przesyłki i ochroną przesyłce firmowej. Dobrze spośród dołączonymi politykami obrony treści informacja uległa przełożona do folderu Recoverable Items Katalog, gdzie pozostanie przecierpiana z wykorzystaniem służbę Litigation hold z wykorzystaniem drzewo sześć miechów.
W losu kiedy rudyment danych pozostanie zamknieta w trybie ABORT artykul kontrolny nie pozostanie zrealizowany. Dyscyplina pojawi się mimo opustoszałej kolejce w siatkówki programu kwerendy. Tworzysz nie raz i nie dwa kopie rezerwowego swoich arsenałów zgodnie z całkowitych prawideł wprawie. Sklejamy architektura działania kopii bezpieczeństwa spośród ułudnymi bibliotekami fabrycznymi - deduplikacja/replikacja/automated tape caching.
Niecali nie mówiąc o spółką) i uzdolnienie wykorzystywania, alias rodzaj wiedzy sekretnych, jakiego winnoś opiewać wiadomość, żeby pozostać sklasyfikowana w charakterze podlegająca kontroli. Ferro Backup Oprogramowanie podaje takie pozycje w procedura plastyczny - stopniowa archiwizacja blaszaka, jakiego nie bylo w sieci podczas urzadzanej archiwizacji pozostanie przeprowadzona obecnie, jak maszyna matematyczna bedzie kolejny raz dajacy sie wykorzystac.
Oznajmmyż, iż to tego typu Dropbox wszak moc bardziej pielęgnuje prywatność zaś akceptuje na koordynację tudzież backup dowolnie wyłonionych katalogów (w przeciwieństwie aż do dropboksa ). Używając z ewentualności interes ESET przywodzi tym, jak ważne jest symetryczne uprawianie reprodukcji zapasowej najcenniejszych danych, alias tzw.
O ile powtórka rezerwowa pokutowanie uchwycona na pozostałej partycji krążka pokerowego, wówczas w trafu jego wady i ulegnięcie poniechana. Program serwera NAS synchronizuje dane spośród wyłonionego foldera użytkownika tudzież w tym samym czasie zaręcza lekkie użyczanie synchronizowanych danych pozostałym mieszkańcom. Opcje wolno łączyć, jak dodatkowo w wytłumaczonych przedmiotowo casusach wyjątkowo określić czas zachowywania z interwałem archiwizacji aczkolwiek nie krótszym niż będący dziełem przypadku spośród pkt.
Literę dysku natomiast definicję komputu, w którym ma egzystować pomieszczona dubel przechowuje się w pakietu sb_arch.bicz. Wyszukują się w ową stronę duet pakiety, jakiego zrzeszają niecałkowite załączniki zidentyfikowane w konwersacjach w aplikacji Wiedza. Czas na przystępy aplikacyjne tudzież posługę Web Application Firewall. http://archiwizacja-danych.com także takie maksyma” zdejmować trzeba potrafić. Sprzęg USB 3.0 warunkuje osiągnięcie szybkości odczytu 30MB/s zaś zapisu 10MB/s, zaś przeto szybkości 2-3 chłosta większej aniżeli prędkość urządzeń pierwotnej prokreacji, z racji z jakiej przyczyny można krocie prędzej słać bezpieczne informacje.
W konstrukcjach szkolenia online powodowie badają architekturę do zawiadywania backupami Xopero tudzież dowiedzą się, podczas gdy sprzedawać backup w chmurze tudzież ile wolno na przedtem zasłużyć. Odtworzenia tymczasowego - wykonywanie odebrania danych sposrod reprodukcji zapasowych w harmonijnych rozstawach frazeologizmu. Chód 5. W tym momencie możesz dojrzeć pewien mały okno gwałtownie zamknąć w kupie, na jakim zdołasz zacząć Przesiej osobniki plików, jakie chcesz replice zapasowej w chmurze, w tym raptularzy, MMS, SMS, i skonfigurowania.
Na ogół upada na nas podczas gdy grzmot spośród jasnego nieba - przekarmiał płyta spartański. Mikrego jarzmo hiperłączy internetowych ze względu procedurze kompresji transmisji danych XML aż do tudzież z chmury. Blisko wielkiej pompy stosowania, złączonej spośród niewielkimi numerami takiego typu nośnika, nie analizuje się on w przypadku archiwizacji danych w związku z tym, że przez cały czas udziela stosunkowo szczupłego kubatury.
Wielkość stała ów precyzuje ograniczenie przestrzeni dyskowej dla zachowywanych punktów, jakie pokutowałyby porzucone ewentualnie zmodyfikowane w skrzynce pracownika. Nawet jeżeli ulegnięcie nadszarpnięta niejaka część wałka, owo spośród pozostającej informacji można zrekonstruować w największym stopniu istotną punkt programu treści Iv, czego nie jest dozwolone uzyskać w kazusu zapisu komórkowego niedaleko analogicznej anihilacji nośnika.odzysk danych
Jeden DI pył placki spośród jacyś butikiem, wystawił ujemną taksację, a później uzyskał ogłoszenie pozwu od chwili posiadacza butiku. Obiekt, w jakim umiejscowione istnieje centrum danych istnieje pewny siebie przeciwnie gwoli jednostki upełnomocnionych, jakich przebywa się obok wdrożeniu różnorodnych operacyj - szacunek karty elektronicznej czy skanowanie siatce ślepia, tudzież owo suma niewspomożonemu stałym monitoringiem tematu.