Biotyna i jej właściwości


Na nasz stan zdrowia oraz wygląd ma wpływ wiele czynników. Brak niektórych z nich wybitnie wpływa na stan włosów skóry czy paznokci. Do takich środków należy też biotyna, czyli witamina B7.

Czym jest biotyna?

Biotyna znajduję się w tkankach zwierzęcych, jak i roślinnych. Wchodzi w skład witamin z grupy B i jest rozpuszczalna w wodzie. Biotyna jest bardzo niestabilną substancją, która ma dużą wrażliwość na temperaturę, długotrwały kontakt z tlenem, wodą oraz z zasadami. W jej składzie występuje siarka, która musi być dostarczana organizmowi wraz z pożywieniem. Biotyna jest składana w wątrobie. Bierze udział w procesach przemiany materii, bierze udział w metabolizmie białek oraz w syntezie kwasów tłuszczowych. Jest potrzebna w procesie wchłaniania witaminy C. Zapotrzebowanie na biotynę rośnie u dzieci, w sytuacjach zaburzeń trawiennych, podczas przyjmowania antybiotyków i w zaburzeniach krzepliwości.

Właściwości biotyny

Biotyna jest witaminą niezbędną do właściwego funkcjonowania organizmu. Podobnie jak inne witaminy z grupy B, ma ona i ma wpływ na odżywienie komórek włosów, paznokci i skóry. Docierając do komórek, zaopatruje je w siarkę, która chroni skórę i włosy. Paznokcie są mocniejsze, a skóra ładniejsza. Biotyna i znajdująca się w niej siarka wnika bezpośrednio do cebulki włosa, budując ją. Zapobiega też siwieniu włosów oraz ich wypadaniu.

Witamina B7 uczestniczy w syntezie cukrów, białek i kwasów tłuszczowych. Wspomaga pracę tarczycy oraz bierze udział w tworzeniu protrombiny, która odgrywa ważną funkcję w procesie krzepnięcia krwi.
Biotyna  tabletki działa na właściwe funkcjonowanie systemu nerwowego, na sprawność i aktywność, dobre samopoczucie oraz na stopień odczuwania bólu. Współpracuje ze składnikami odpowiedzialnymi za prawidłowe funkcjonowanie mięśni i stawów, znacznie poprawiając kondycję układu kostno-stawowego. Biotyna stabilizuje poziom glukozy we krwi, dlatego jest istotna u osób chorych na cukrzycę.

Niedomiar biotyny

Niedobór biotyny w organizmie manifestowany jest dużą ilość objawów, widocznych już gołym okiem. W szczególności pogarsza się stan naszej skóry, która łuszczy się, jest podrażniona, szara, sucha, najczęściej pokryta wypryskami. Płytka paznokciowa staje się cieńsza i bardziej wrażliwa na złamania, włosy wylatują i siwieją. Zauważymy też objawy osłabienia, szybkie męczenie się, obniżenie nastroju, a nawet depresję witaminy na włosy.
Z perspektywy układu nerwowego może dojść do objawów neurologicznych, manifestujących się zapaleniem stawów, mięśni czy drżeniem kończyn, bólem lub mrowieniem.
Pojawia się podwyższenie poziomu cholesterolu we krwi, zmiany zapalne w jelitach i inne dolegliwości ze strony układu pokarmowego, takie jak zanik łaknienia, nudności i bóle brzucha.

Skąd brać biotynę

Aby uniknąć niepożądanych skutków niedoboru biotyny, można zażywać ją w formie naturalnej lub w formie suplementów. W naturze znajduje się w wątróbce oraz w żółtkach jaj. Wśród wyrobów roślinnych największą ilość biotyny posiadają mąki sojowa, ryżowa i pełnoziarnista, z warzyw marchew, szpinak i pomidory, a oprócz tego orzechy ziemne, włoskie i migdały.
Gdy nie dostarczamy odpowiedniej dawki biotyny wraz z pożywieniem, pijemy dużo kawy lub alkoholu, wówczas powinniśmy pomyśleć o suplementacji. Oprócz tego, gdy mamy kłopot z łysieniem, wówczas pomoże biotyna na włosy.

Opinie o suplementach biotyny są raczej dobre. Jednak na efekty potrzeba chwilę poczekać. Niektórzy dostrzegają poprawę już po dwóch tygodniach, jednak średnio są to dwa miesiące. Właściwym czasem kuracji biotyną, ze względu na powolny wzrost włosów czy paznokci, jest okres sześciu miesięcy. Links
 https://noblehealth.pl/produkt/zelki-misie-na-zdrowe-wlosy
 https://noblehealth.pl/produkt/biotyna-na-wlosy-krzem