Welcome


Acerola tabletki – bogactwo witaminy C

Nie jest wiedzą tajemną, że jedną z najważniejszych witamin, jakich potrzebuje nasz organizm jest witamina C. Jako jej nośnik, kojarzymy zwykle cytrynę i inne cytrusy. Czy słusznie?

Nie tylko cytryny

Pomimo obiegowej opinii, w cytrynach substancji, jaką jest kwas askorbinowy, czyli witamina C, nie ma za dużo. Zasadniczo, to w zestawieniu do innych owoców i warzyw, w cytrynie tej witaminy jest bardzo mało. Niemal tyle samo można znaleźć w pomidorze, a już zupełnie biją cytrynę na głowę takie owoce, jak: kiwi, czarna porzeczka, truskawki, mango, pomarańcza, papaja, czy warzywa, jak: brokuł, brukselka, jarmuż, a przede wszystkim papryka. W jednej czerwonej papryce jest nawet dziesięć razy więcej witaminy C niż w cytrynie. Jest oprócz tego jeszcze jedna roślina, niestety nie rosnąca w Polsce, której owoce są niezwykle bogate w ową witaminę. Okazuje się, że plasuje się ona pod tym względem na pierwszym miejscu. Mowa tu o aceroli.
Acerola – najlepsza witamina C

Acerola to krzew, naturalnie rosnący na terytorium Ameryki Środkowej. Nazywana inaczej „wiśnią z Barbados”, ponieważ jej owoce wyglądem nieco przypominają wiśnie. Są niewielkie i jasnoczerwone. Konsumowane są na całym świecie nie ze względu na smak, ale na swoje właściwości. Witamina C naturalna substancja, znajdująca się w tym owocu w wielkim wręcz stężeniu, spopularyzowała jego użycie dla celów medycznych. Owoce aceroli są dość nietrwałe, nadają się do zjedzenia maksymalnie do trzech dni po zebraniu. Dlatego też, na ich podstawi, tworzy się liczne produkty spożywcze i lecznicze, takie jak acerola tabletki, ale też dżemy, syropy, galaretki, soki. Powszechne jest też mrożenie puree lub pulpy z aceroli i eksportowanie jej na rynki innych krajów w takiej właśnie formie.

Do czego potrzebna nam witamina C?

Wszyscy wiedzą, że jest potrzebna, mało kto choćby w pełni zdaje sobie sprawę, jakie ma witamina C właściwości. Kwas askorbinowy (czyli witamina C) zapewniony organizmowi w odpowiednich dawkach, wzmacnia jego odporność. Dzięki temu, zapobiega między innymi przeziębieniu. Nie trzeba uczyć się medycyny, żeby zdawać sobie sprawę, że na pierwsze oznaki przeziębienia jest najskuteczniejsza witamina C. A zatem spora liczba osób, zauważywszy u siebie objawy, takie jak katar, kaszel, ból gardła, czy podwyższona temperatura, biegnie do kuchni, zrobić sobie herbatę z cytryną. Zalewając niestety sok z cytryny wrzątkiem, zabija się, już i tak małe ilości witaminy C obecne w tym owocu. O wiele lepszym rozwiązaniem byłoby wykorzystanie dobrodziejstw innych owoców i warzyw, spośród których acerola wybija się na prowadzenie, pod względem zawartości kwasu askorbinowego. Oczywiście, acerola nie występuje w Polsce, nie zerwiemy jej więc w ogródku, ani nie kupimy na targu czy w sklepie. Nie ma jednak problemów z zakupieniem jej w formie suplementu diety, takiego jak acerola tabletki.

Rola witaminy C w organizmie nie kończy się jednak na zapobieganiu przeziębieniom. Jej obecność pomaga ograniczać ryzyko pojawienia się chorób nowotworowych, zakaźnych, jak też cukrzycy. Jest odpowiedzialna za prawidłowy proces wchłaniania żelaza, a zatem przeciwdziałania anemii. Witamina C jest też niezbędna dla prawidłowej syntezy kolagenu w organizmie.Links
 witamina c